Schedule

All events held at the Bartlett School of Architecture, University College London.
22 Gordon Street
WC1H 0QB

Pre-Conference Reception | 14 April 2011

18:00 – 20:30

Exhibition Opening
Publication Launch
Early Registration

Conference Day One | 15 April

8:00 – 8.45 Registration
9:00 – 9:10 Welcome by Alan Penn (Dean of the Bartlett School of Architecture)
9:10 – 9:30 Introductions by co-Chairs Bob Sheil & Ruairi Glynn
9:30 – 10:10 Keynote speech by Mark Burry

10:10 – 10:40 Coffee break

Morning Session – Physical Processes

10:40 – 10:50 Opening statement by Chair Michael Stacey
10:50 – 11:10 Marco Verde, MarkDavid Hosale & Jelle Feringa (TU Delft)
11:10 – 11:30 Salmaan Craig & Benjamin S. Koren (Foster + Partners & 1:One Computational Geometry)
11:30 – 11:50 Asbjørn Søndergaard & Per Dombernowsky (Aarhus School of Architecture)
11:50 – 12:10 Tim Lucas (Price and Myers)
12:10 – 13:00 Panel Discussion

13:00 – 14:15 Lunch Break

14:20 – 15:00 Keynote speech by Neri Oxman

Afternoon Session – Material Systems

15:00 – 15:10 Opening statement by Chair Hanif Kara
15:10 – 15:30 Bruce Davison (AL_A)
15:30 – 15:50 Skylar Tibbits (MIT)

15:50 – 16:20 Coffee break

16:20 – 16:40 Enric Ruiz Geli (Cloud9)
16:40 – 17:00 Achim Menges, Simon Schleicher & Moritz Fleischmann (Institute for Computational Design, Stuttgart University)
17:10 – 18:00 Panel Discussion

Conference Day Two | 16 April

9:00 – 9:30 Late Registration

9:30 – 10:10 Keynote speech by Matthias Kohler

10:10 – 10:40 Coffee break

Morning Session – Machines & The Bespoke

10:40 – 10:50 Opening statement by Chair Mette Ramsgard Thomsen
10:50 – 11:10 Xavier De Kestelier (Foster + Partners)
11:10 – 11:30 Marta Malé-Alemany (AA – IaaC)
11:30 – 11:50 Wes McGee (Taubman College)
11:50 – 12:10 Cristiano Ceccato (Zaha Hadid Architects)
12:10 – 13:00 Panel Discussion

13:00 – 14:15 Lunch Break

14:20 – 15:00 Keynote speech by Philip Beesley

Afternoon Session – Representation & Manufacture

15:00 – 15:10 Opening statement by Chair Robert Aish
15:10 – 15:30 Phil Ayres (CITA)
15:30 – 15:50 Hanno Stehling (Design to Production)

15:50 – 16:20 Coffee break

16:20 – 16:40 Chiara Tuffanelli (Arup)
16:40 – 17:00 Nat Chard (University of Manitoba)
17:10 – 18:00 Panel Discussion

Conference Closing Party 18:30 – 22:30


Full Fabricate Schedule

10/07/10 Call for Work

20/09/10 Extended deadline for Work

01/10/10 Deadline for edit of submissions by the authors

01/11/10 Notification of Accepted Work

13/12/10 Tickets on sale

14/04/11 Exhibition Private View | Evening Book Launch | Pre-Conference Reception hosted by the Bartlett School of Architecture

15/04/11 Conference

16/04/11 Conference & Closing Party